Nejvyšší čas prodat nemovitost

  • před 2 roky
  • 0

Ceny nemovitostí rostou. A nejedná se o krátkodobý trend. Rostou několik posledních let. Dnešní cena je naprosto neporovnatelná s cenou před pár lety. Kdy je ten pravý čas nemovitost prodat? Teď? Za rok? Za dva? Co když ceny ještě porostou? A co když naopak přijde propad?

Pýcha předchází pád

Celý svět se zastavil, trhy propadly, ale nemovitosti? Nic, rostly. Jako by pro nemovitostní trh neexistovala žádná pandemie. Jako by jejich hodnoty byly nedotknutelné.

Pravdou je, že ceny nemovitostí jsou neuvěřitelně vysoko. Trh je našponovaný k prasknutí. Jak dlouho se budou dát ceny ještě uměle nafukovat, než celá tato bublina praskne? Složité otázky, ještě složitější odpovědi. Odborníci předpokládají, že k pádu dojde brzy. Proč?

Kdo bude nemovitosti kupovat?

Vysoká inflace dosahující ke skoro 10 %, vysoká nezaměstnanost, propadající se HDP. Velmi rychlé zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Zpřísňování podmínek pro získání hypotéky. To vše bude stát za tím, že poptávka velice přeroste nabídku. Jednoduše řečeno – nemovitosti budou, ale nebude, kdo by je kupoval.

Celá měnová politika nás vede k utahování opasků. A daří se to. Lidé nebudou mít dostatek peněz na přímou koupi nebo se nedostanou k hypotékám. Čím vyšší jsou úrokové sazby, tím menší jsou šance, že někdo hypotéku získá. A trend je jasný. Úrokové sazby porostou. Guvernér české národní banky Jiří Rusnok navíc avizoval, že s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji je vysoce pravděpodobné, že tato čísla nejsou konečná a mohla by růst až k šesti procentům.

Přísnější pravidla pro získání hypotéky

Loni poskytovatelé hypoték sjednali úvěry za více než 440 miliard korun. To je dvakrát více než v roce předešlém. Cena nemovitostí rostla a zájem jako by neutichal. Jak je to možné? Kdo měl jen trochu našetřeno a zvažoval nákup nemovitosti, ten chytře pospíchal. Obava z rostoucích cen a vysoké inflace donutila většinu kupců jednat rychle. Nyní už na nemovitostním trhu zůstávají převážně jen kupci, kteří zaspali, nebo po nákupu touží, ale nemají na vlastní bydlení prostředky.

K tomu všemu se v dubnu 2022 dokonce zpřísní pravidla pro získání hypoték. To odradí pravděpodobně i poslední možné kupce. Velkou změnou je například to, že každý žadatel bude muset disponovat minimálně pětinou ceny nemovitosti. Když si představíme průměrný 1+kk byt v Praze za pět milionů korun, musel by žadatel disponovat alespoň jedním milionem. Velká částka, že?

A co víc? Některé profese dokonce nemají šanci hypotéku získat vůbec. Právě kvůli pandemii padly do rizikových skupin.

Kde není kupce, tam není obchodu

Pro žadatele do třiceti šesti let jsou podmínky mírnější, ale i tak. Pro velkou část zájemců o koupi jsou současné tržní a hypoteční podmínky tak velkou překážkou, že nákup nemovitosti odloží na dobu neurčitou. Vysoká cena nemovitostí je tedy neudržitelná. Kde není kupce, tam není obchodu.

Odborníci radí, ať na nic nečekáte. Cena nemovitostí bude chvíli stagnovat, ale pak začne klesat. Prodejci budou nuceni slevit, aby si jejich nemovitosti někdo vůbec koupil. Ochabnutí zájmu o nákup nemovitostí může mít za následek značný propad cen. Neriskujte, že i vaše nemovitost klesne na hodnotě. Celkově se odhaduje až 50% propad v celkové hodnotě sjednaných hypoték na 200 miliard korun za rok. A tak radíme – na nic nečekejte. Nikdo neví, kdy propad doopravdy přijde. Ale všichni víme, že jednou přijde. Tak ať nepropásnete svoji šanci.

Připojte se k diskuzi

Porovnat nabídky

Porovnat