Nákup vlastního pozemku bez starostí ? Mám pro Vás 6 tipů!

  • před 2 roky
  • 0

Nákup vlastního pozemku bez starostí

Plánujete nové bydlení? Toužíte po domově, který je přesně podle vašich představ? Naprojektovat a postavit si dům, přesně podle specifických požadavků, dnes již není problém. Zádrhel pro většinu klientů přichází při výběru a následné koupi pozemku. Společně semnou zjistíte, že nákup vlastního pozemku není žádná složitá věda.

Při výběru pozemku si musíte dát pozor abyste zjistili všechny důležité informace o pozemku, které by mohly narušit, nebo dokonce znemožnit vaši stavbu. Pojďme se společně podívat, nejen na co si dát pozor při koupi pozemku, ale kde všechny informace najdete.

1. Náhled do katastru nemovitostí

Katastr nemovitostí je veřejný a umožňuje každému nahlédnout do údajů o nemovitostech i pozemcích. Zde si ověříte, zda je pozemek vhodný pro stavbu rodinného domu či nikoli. Pokud totiž kupujete pozemek, na kterém už stojí nějaká budova, zjistíte zde, zda je daná budova v souladu se stavebním povolením. Dohledáte v něm informace o majiteli pozemku a případných právních vadách. Podrobné informace získáte z tzv. Listu vlastnictví, které si můžete za malý poplatek stáhnout. Najdete v něm zástavy, exekuce a různá břemena. Taktéž v něm najdete informaci o pozemku. Pokud jde o ornou půdu, zahradu, trvalý travní porost, nebo právě stavební pozemek.

2. Územní plán – Je pozemek vhodný pro stavbu?

Při nákupu stavebního pozemku je důležité znát místní předpisy, které najdeme v územním plánu města nebo obce. Z územního plánu vyčtete nejen, jestli je pozemek určený pro stavbu, ale také jaká stavba a typ domu na pozemku může být.

Pozor si dejte i na tzv. koeficient zastavitelnosti. Je to číselný ukazatel, který vyjadřuje míru zastavěnosti pozemku. Jeho výpočet vychází z celkové výměry pozemku a z toho, kolik plochy na něm může zabírat stavba.

3. Máte k pozemku zavedeny inženýrské sítě?

Zjistit, zda k pozemku máte zavedenou vodu, elektřinu či plyn, není nic složitého. Stačí když se obrátíte na správce sítě, který vám poskytne přehledové mapy aktuálního rozvodu sítí. Mějte na paměti, že i když k pozemku bude zavedena elektřina, neznamená to, že na něm můžete postavit dům. Elektřinu totiž zajistíte vlastní přípojkou, kterou si musíte nechat napojit na hlavní rozvod. K přípojkám musíte mít dokumentaci a počítat s vyššími náklady pro případ, že na pozemku ještě nejsou zavedeny.

4. Příjezdové cesty na pozemek

Bez přístupné příjezdové cesty na pozemek se neobejdete. Příjezdová cesta musí splňovat určité parametry a normy, je důležité vědět, kdo je vlastníkem pozemku, na kterém se cesta nachází. Pokud vlastníkem příjezdové cesty není majitel pozemku, ale např. soused, budete se muset domluvit na pronájmu či koupi této příjezdové cesty. Majitelem může být i obec, nebo město, v tomto případě obvykle problémy nenastávají.

5. Památky a ochranná pásma

Zajistěte si podrobné informace o blízkých památkách a ochranných pásmech. Jestliže kupujete pozemek, na kterém se nachází Památkové ochranné pásmo, nebudete moci postavit dům podle svých představ. Tyto informace naleznete v územním plánu, ale také na stránkách Ministerstva kultury.

6. Povodňová a záplavová oblast

Informace o povodňových a záplavových oblastech vám na váš dotaz podá některá z pojišťoven, ty mají obvykle 4 stupně povodňových zón. Stačí sdělit katastrální území a parcelní číslo a oni vám rádi poví, jak je na tom váš pozemek.

Nejlepší řešení při koupi pozemku

Nechce se Vám nic z výše uvedeného řešit? Mějte k ruce odborníka, který se vyzná nejen v katastru, ale i v územních plánech! Využijte mých služeb, realitního makléře, a já se postarám, abyste získali pozemek přesně podle vašich představ – bez zbytečných starostí a nepříjemných překvapení! Kontaktujte mě ještě dnes.

Připojte se k diskuzi

Porovnat nabídky

Porovnat