Změny na realitním trhu v roce 2022

  • před 1 rokem
  • 0

Co se událo na realitním trhu a co nás čeká?

Dnes se společně podíváme na významné změny, které probíhají v rámci celého realitního trhu v České republice. Ohlídneme-li se za rokem 2021, kdy se ceny nemovitostí i pozemků vyšplhala na maxima. Objem všech poskytnutých hypoték ve výši 400 miliard Kč byl také nevídaný.

Rostoucí úrokové sazby

I přes rostoucí úrokové sazby bylo v loňském roce téměř nemožné uspokojit všechny zájemce o koupi, protože poptávka neustále převyšovala nabídku. Rekordní rok 2021 se pomalu překlenul a my už jsme v polovině roku dalšího, při kterém jsme pocítili významné změny nejen my makléři, ale především kupující.

Konec hypoték pro každého

Sazby hypoték v roce 2022 se od začátku roku drží na 4 % a neustále stoupají. ČNB i nadále zpřísňuje podmínky čerpání, a to má další vliv na pokles poptávky po nemovitostech. Realitní trh se úplně nezastavil, ale značně zpomalil oproti minulému roku. Díky tomu se také zvýšil podíl hotovostních klientů, kteří se snaží svoje peníze chránit před vysokou inflací, která už je přes 12 % .

Poptávka převyšuje nabídku

I přesto, že se může zdát, že se na trhu začne objevovat spousta nových nemovitostí, není tomu tak. Stále na českém trhu přibývá pouze jedna pětina bytů, než by byla na trhu potřeba. Kvůli rostoucí inflaci, cenám materiálu a celkovému poklesu zájemců, někteří developeři zpomalují, nebo zastavují výstavbu, kvůli neodhadnutelné výši nákladů apod.

Přesun do nájmů

Pro spoustu lidí vše výše uvedené, znamená přesun do nájemního bydlení. Moje očekávání se naplnila, když se ceny nájmů pomalu začali zvedat a zatím se zdát, že tento trend neustává. Možná se blížíme ke stavu většiny ekonomicky vyspělých evropských zemích, kde bydlí v nájmu okolo 80 % všech obyvatel.

Na závěr bych rád napsal, že realitní trh se neustále mění a vyvíjí, ale ani se současnou dostupností hypoték, cena nemovitostí nebude do konce roku nijak výrazně klesat. Zájemců s vlastními finančními prostředky je stále dost a jejich počet se nejen kvůli inflaci zvyšuje, protože se už v průběhu času ukázalo, že uložení peněz do nemovitostí je ta nejbezpečnější volba.

A jak vnímáte změny na realitním trhu vy? Ať už pohledu realitního makléře, pronajímatele, nebo vlastníka? Napište mi do komentářů.

Připojte se k diskuzi

Porovnat nabídky

Porovnat